Driftstörningar kan påverka porttelefonen i din fastighet

Driftstörningar kan påverka porttelefonen i din fastighet

Huges porttelefon-operatör har pågående driftstörningar vilket kan göra att porttelefonen inte fungerar i vissa fastigheter. Vi jobbar på att lösa problemet så fort som möjligt.

Hoppa till innehållet

Kakor på Huge.se

Vi använder kakor (cookies) för att ge dig bästa möjliga funktion på vår webbplats. Innan du godkänt sätter vi bara nödvändiga kakor. Du kan välja vilka kakor vi får använda. Vad är kakor?

Entreprenör för renoveringen klar

Nu är upphandlingen av entreprenör för renoveringen av Stintavägen 1, 3, 5 och 7 klar – Våtrumsteknik har fått uppdraget av Huge. Det betyder att renoveringen börjar planeras i närmare detaljer.

renoverat badrum

Entreprenören Våtrumsteknik har fått uppdraget att renovera fastigheterna på Stintavägen 1, 3, 5 och 7. Under hösten har arbeten inför projektet och upphandling pågått. Nu startar detaljplaneringen tillsammans med Våtrumsteknik. Enligt tidplanen kommer renoveringen att starta på Stintavägen 1 under augusti 2025 och sen fortsätta på Stintavägen 3 vid årsskiftet 2025/2026. Därefter fortsätter renoveringen till Stintavägen 5 och 7. 

Fönsterbyte kommer ingå i renoveringen

Fönsterbytet kommer att ge ett bättre inomhusklimat med jämnare temperatur, minskat drag och effektivare ljuddämpning. Du som bor i lägenheten får en tryggare och mer hälsosam miljö med förbättrad ventilation. Samtidigt minskar fastighetens energiförbrukning och behovet av underhåll, vilket är gynnsamt både för dig som boende, Huge och miljön.

Senast uppdaterad: