Hoppa till innehållet

Kakor på Huge.se

Vi använder kakor (cookies) för att ge dig bästa möjliga funktion på vår webbplats. Innan du godkänt sätter vi bara nödvändiga kakor. Du kan välja vilka kakor vi får använda. Vad är kakor?

Vi sponsrar lag som städar

På söndag är det dags igen. 120 ungdomar från olika idrottslag ger sig ut i våra områden för att städa och göra fint – och vi på Huge sponsrar med material och en peng till lagen som tack för deras insats.

Ungdomar från idrottslag städar utemiljö

Bakom initiativet står Städa Sverige, idrottens miljöorganisation, och under samma helg är nästan 2 000 ungdomar ute och städar i hela Stockholmsområdet.

– Det känns fint att vi på Huge är med och bidrar till detta. Vi stöttar idrottsungdomarna, samtidigt som det blir städat och fint i våra områden, säger områdesutvecklare Jessica Nenzén.

Lär sig om miljö

Inför städdagen får lagen ta del av Städa Sveriges digitala miljöutbildning. Där lär de sig om miljö och hållbarhet – och varför skräp i naturen är ett problem.

Under förra årets städdag samlade Huddingelagen ihop hela 146 säckar med skräp, varav 61 gick till återvinning.

– Det var förvånansvärt mycket skräp överallt och vi känner att vi har hjälpt till att hålla rent i området där flera spelare bor, säger en lagledare för Huddinge IF som deltog vid förra årets städdag.

Senast uppdaterad: