Statusuppdatering gällande Mina sidor

Statusuppdatering gällande Mina sidor

De tekniska problemen på Mina Sidor visade sig vara i en större omfattning än vad vi först trott. Vi beklagar verkligen detta, och arbetar med högsta prioritet på att få igång Mina sidor igen. Behöver du hjälp med boärenden hjälper våra kundservicemedarbetare dig gärna via telefon eller genom besök på något av våra områdeskontor.

Tvättstugan bokar du via Boendeappen eller bokningstavlan utanför tvättstugan.

Behöver du göra en felanmälan? Då kan du ringa oss eller besöka något av våra områdeskontor under våra öppettider:

Måndag - torsdag 07.30-16.30
Fredag 07.30-11.30
Våra kontor i Skogås och Vårby har lunchstängt 11.30-12.30

Vid akuta fel kvällar och helger kontaktar du vår jour på 08-502 362 07.

Hoppa till innehållet

Kakor på Huge.se

Vi använder kakor (cookies) för att ge dig bästa möjliga funktion på vår webbplats. Innan du godkänt sätter vi bara nödvändiga kakor. Du kan välja vilka kakor vi får använda. Vad är kakor?

Vårby Haga - då och nu

Från vikingatida skatter till modern stadsutveckling. I början av 60-talet stod de sex punkthusen klara som en del av miljonprojektet. Nu har husen precis genomgått en upprustning och fått tillbaka sin ursprungliga 60-talskaraktär.

Vårby Haga på 60-talet.

De sex punkthusen på Botkyrkavägen var det första moderna husbygget i Vårby Haga och tillsammans rymmer de drygt 300 lägenheter. Nu har de genomgått en lyckad upprustning som inneburit bland annat nya fasader, bättre isolering och renoverade balkonger.

Fastigheterna är väldigt karaktäristiska och syns tydligt när man kör in mot Stockholm. Upprustningen av de här husen har blivit ett lyft för hela området, säger Björn Kannerberg, projektledare på Huge Bostäder.

Under första hälften av 60-talet byggdes även Vårby bageri och varuhuset OBS, som genererade både mängder av jobb och en förenklad vardag för dem som flyttade in i de nybyggda lägenheterna. I samband med det byggdes även ”Ormen långe” – det långa huset i bakgrunden som ramar in de sex punkthusen och är Huddinges längsta hus. Och alla hus har en sak gemensamt, de har byggts med kvalitet och omtanke.

Även om punkthusen i Vårby Haga byggdes några år innan det som rent tekniskt räknas till miljonprogrammet, tillhör de samma idé om att bygga bostäder med högre kvalitet och standard. Vi hade faktiskt Europas högsta byggstandard i och med de här bostäderna, säger Erik Stenberg, arkitekt som är specialiserad på miljonprogrammen.

I samband med renoveringen har tak och väggar bytts ut till så kallade ”klimatskal” för att ge en bättre inomhusmiljö. På taken har det även installerats solceller. Bostäderna har renoverats för en hållbar framtid och samtidigt återställts till sitt ursprungliga utseende.

Det har varit viktigt för oss att renovera på ett hållbart sätt och samtidigt har vi arbetat hårt för att behålla den ursprungliga karaktären. Nu är vi i mål – dessutom före tidplanen – så det känns jättebra, säger Björn Kannerberg.

Publicerad: